تبلیغات
لژیون مسافر مهدی پوستی - کارگاه‌ آموزشی خصوصی مسافران با دستور جلسه دانایی ، دانایی موثر و سواد

به نام قدرت مطلق

جلسه پنجم از دوره نهم کارگاه‌های آموزشی خصوصی مسافران کنگره 60 شعبه شیخ بهایی

با نگهبانی مسافر امین , استادی مسافر مهدی پوستی و دبیری مسافر محمد

با دستور جلسه: دانایی، دانایی موثر، سواد

روز دوشنبه 95/1/16 رأس ساعت 17 آغاز به کار نمود

 


دانایی یعنی قدرت تشخیص ماهیت خواسته در هر شکل و لباسی. دانایی مؤثر موقعی است که انسان هم قدرت تشخیص دارد و هم قدرت عمل کردن. مثلا اکثر انسان ها می دانند سیگار یا مواد مخدر ضرر دارد ولی توان اینکه مصرف نکنند را ندارند.
برای عبور از دانایی و رسیدن به دانایی مؤثر ما با چهار مانع روبرو هستیم.

1- مخالفت  2- عصبانیت  3- معامله  4- پذیرش بدون عمل.

 

سخنان استاد:

چرا می گویند سواد؟ سواد یک کلمه عربی ست و از کلمه اسود گرفته شده است و اسود یعنی سیاه؛ کسی سواد خواندن و نوشتن نداشت،  صفحه سفید یا لوحی را می نوشت می گفت صفحه را سیاه می کند؛ به همین دلیل قدما به یادداشت می گفتند سیاهه؛ البته بعدها نامه هم می گفتند. قدمت سواد برمی گردد به صدها سال پیش.

در اوایل قرن بیست و یکم تعریف سواد از نظر یونسکو این شد که کسی که زبان انگلیسی، کار با کامپیوتر و اینترنت را بلد باشد دارای سواد است و در غیر این صورت بی سواد تلقی می گردد.

ولی الان الوین تافلر می گوید بی سواد کسی نیست که خواندن و نوشتن بلد نیست بلکه کسی است که توان آموختن مطالب جدید را ندارد و دست از آموخته های قدیمی خود برنمی دارد. مثلا: در علم پزشکی قبلا کسی که غلظت خون داشت حجامت را تجویز می کردند؛ ولی الان رشته پزشکی برای این کار حجامت را قبول ندارد؛ پس کسانی که هنوز برای غلظت خون ، حجامت را تجویز می نمایند بی سواد محسوب می گردند.(البته از نظر ایشان)

اما دانایی یعنی قدرت تشخیص ماهیت خواسته در هر شکل و لباسی. دانایی مؤثر موقعی ست که انسان هم قدرت تشخیص دارد و هم قدرت عمل کردن. مثلا اکثر انسان ها می دانند سیگار یا مواد مخدر ضرر دارد ولی توان اینکه مصرف نکنند را ندارند.

 

برای عبور از دانایی و رسیدن به دانایی مؤثر ما با چهار مانع روبرو هستیم.

1- مخالفت  2- عصبانیت  3- معامله  4- پذیرش بدون عمل.

مثلا من سیگار می کشم، خانواده می گویند سیگار نکش ضرر دارد سکته قلبی می کنی؛ در مرحله اول من مخالفت می کنم و می گویم بیستا دکتر می شناسم که خودشان جراح قلب هستند ولی سیگار مصرف می کنند.

مرحله دوم دوباره اطرافیان می گویند سیگار نکش سرطان می گیری ولی من سریعا عصبانی می شوم و می گویم حالا همه چیز من که درست شده همین یک نخ سیگار مانده.

مرحله بعدی که می گویند سیگار نکش؛ خیلی ها از مصرف سیگار مرده اند؛ معامله میکنم و می گویم من فقط روزی سه نخ می کشم و فقط در حیاط منزل. ولی در مرحله آخر می پذیری که سیگار ضرر دارد و می خواهی نکشی ولی راهش را بلد نیستی؛ کسی که به این مرحله می رسد وقتی سیگار می کشد عذاب وجدان می گیرد و اینجاست که وارد لژیون ویلیام می شود و راه درمان سیگار را از راهنمایان محترم یاد می گیرد و شروع به عمل کردن می نماید.

 خدمتگزاران در بخش نشریات

 

اعضاء نمایندگی هنگام صرف چای

تهیه گزارش: مسافر زردشت

عکاس: مسافر نیما

ویرایش: مدیر وبلاگ


منبع : وبلاگ شعبه شیخ بهایی اصفهان

 
طبقه بندی: دستور جلسات کنگره 60، جهانبینی،
برچسب ها: کنگره 60،

تاریخ : سه شنبه 24 فروردین 1395 | 01:17 ب.ظ | نویسنده : مهدی پوستی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.